RLC73PW2AR226FTD
DigiKey Part Number
1712-RLC73PW2AR226FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73PW2AR226FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73PW2AR226FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PW2AR226FTD
Description
RLC73PW 2A R226 1% 5K RL
Detailed Description
226 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)