RLC73PV2ER018FTD
DigiKey Part Number
1712-RLC73PV2ER018FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73PV2ER018FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73PV2ER018FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PV2ER018FTD
Description
RLC73PV 2E R018 1% 5K RL
Detailed Description
18 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)