RLC73PV2BR015FTD
DigiKey Part Number
1712-RLC73PV2BR015FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73PV2BR015FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73PV2BR015FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PV2BR015FTD
Description
RLC73PV 2B R015 1% 5K RL
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)