RLC73PD2HR226FTE
DigiKey Part Number
1712-RLC73PD2HR226FTETR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73PD2HR226FTECT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73PD2HR226FTEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PD2HR226FTE
Description
RLC73PD 2H R226 1% 4K RL
Detailed Description
226 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)