RLC73PD2ER768FTDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 5 000
Datasheet
768 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
RLC73PD2ER768FTDF
DigiKey Part Number
1712-RLC73PD2ER768FTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PD2ER768FTDF
Description
RLC73PD 2E R768 1% 1K RL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)