RLC73PD2BR487FTD
DigiKey Part Number
1712-RLC73PD2BR487FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73PD2BR487FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73PD2BR487FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73PD2BR487FTD
Description
RLC73PD 2B R487 1% 5K RL
Detailed Description
487 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)