RLC73M3AR036FTDG
DigiKey Part Number
1712-RLC73M3AR036FTDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73M3AR036FTDGCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73M3AR036FTDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73M3AR036FTDG
Description
RLC73M 3A R036 1% 2K RL
Detailed Description
36 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)