RLC73K3AR649FTDG
DigiKey Part Number
1712-RLC73K3AR649FTDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RLC73K3AR649FTDGCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-RLC73K3AR649FTDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73K3AR649FTDG
Description
RLC73K 3A R649 1% 2K RL
Detailed Description
649 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)