RLC73K2BR536FTDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 4 895
Datasheet
536 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
RLC73K2BR536FTDF
DigiKey Part Number
1712-RLC73K2BR536FTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73K2BR536FTDF
Description
RLC73K 2B R536 1% 1K RL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)