RLC73K2AR909FTD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RLC73K2AR909FTD |
Description | RLC73K 2A R909 1% 5K RL |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 909 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |