RL73N1HR51FTD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL73N1HR51FTD |
Description | RES 0.51 OHM 1% 1/20W 0201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 510 mOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RL73N1HR51FTD Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±300ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm) |