RL73N1HR51FTD
DigiKey Part Number
A138660TR-ND - Tape & Reel (TR)
A138660CT-ND - Cut Tape (CT)
A138660DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL73N1HR51FTD
Description
RES 0.51 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 mOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL73N1HR51FTD Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)