RL73N1ER16FTDF
DigiKey Part Number
RL73N1ER16FTDF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL73N1ER16FTDF
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 mOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL73N1ER16FTDF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)