RL73H2HR68FTE
DigiKey Part Number
RL73H2HR68FTE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL73H2HR68FTE
Description
RES 0.68 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL73H2HR68FTE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)