HSA505R6J
HSA505R6J
HSA505R6J
DigiKey Part Number
A102175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA505R6J
Description
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 50W
Detailed Description
5.6 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA505R6J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
5.6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W