HSA502K2J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 54
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Stackpole Electronics Inc
2.2 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
HSA502K2J
DigiKey Part Number
A102163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA502K2J
Description
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HSA502K2J Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
2.2 kOhms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W