HSA1056RJ
HSA1056RJ
HSA1056RJ
DigiKey Part Number
A102413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA1056RJ
Description
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 16W
Detailed Description
56 Ohms ±5% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA1056RJ Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
56 Ohms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
16W