HSA101R0F
DigiKey Part Number
A138848-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA101R0F
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 16W
Detailed Description
1 Ohms ±1% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA101R0F Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
16W