HCF80J470RJ
DigiKey Part Number
1712-HCF80J470RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCF80J470RJ
Description
HCF80 75W 470R 5% LEAD
Detailed Description
470 Ohms ±5% 75W Wirewound Chassis Mount Resistor
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
200°C
Resistance
470 Ohms
Size / Dimension
3.150" L x 2.992" W (80.00mm x 76.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
75W