HCF80J100RJ
DigiKey Part Number
1712-HCF80J100RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCF80J100RJ
Description
HCF80 75W 100R 5% LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 75W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
200°C
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Screw Holes
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
3.150" L x 2.992" W (80.00mm x 76.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
75W