HCF110J1K0J
DigiKey Part Number
1712-HCF110J1K0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCF110J1K0J
Description
HCF110 100W 1K0 5% LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
260°C
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Screw Holes
Resistance
1 kOhms
Size / Dimension
4.331" L x 2.992" W (110.00mm x 76.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
100W