HB1100MFZRE
DigiKey Part Number
A106165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB1100MFZRE
Description
RES 100M OHM 1% 1W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Radial High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HB1100MFZRE Models
Category
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
1.043" L x 0.118" W (26.50mm x 3.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.409" (10.40mm)