FWFU2W43RJ
DigiKey Part Number
1712-FWFU2W43RJCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-FWFU2W43RJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWFU2W43RJ
Description
FWFU 2W 43R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FWFU2W43RJ Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)