FCR1206J47R
DigiKey Part Number
A121561TR-ND - Tape & Reel (TR)
A121561CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1206J47R
Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/8W 1206
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Flame Proof, Fusible, Safety Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCR1206J47R Models
Category
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)