CRGP0805F560K
DigiKey Part Number
A130510TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130510CT-ND - Cut Tape (CT)
A130510DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGP0805F560K
Description
RES 560K OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGP0805F560K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)