CRGH1206F100R
DigiKey Part Number
1712-CRGH1206F100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRGH1206F100RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRGH1206F100RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH1206F100R
Description
RES 100 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRGH1206F100R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)