CRGCQ0805F220R
DigiKey Part Number
A129741TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129741CT-ND - Cut Tape (CT)
A129741DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ0805F220R
Description
RES 220 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ0805F220R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)