CRGCQ0603J470R
DigiKey Part Number
A130089TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130089CT-ND - Cut Tape (CT)
A130089DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ0603J470R
Description
RES 470 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ0603J470R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)