CRGCQ0402J330K
DigiKey Part Number
A130063TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130063CT-ND - Cut Tape (CT)
A130063DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ0402J330K
Description
RES 330K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ0402J330K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)