CRG2512F1K5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 3 679
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 18
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
YAGEO
1.5 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
CRG2512F1K5
DigiKey Part Number
CRG2512F1K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG2512F1K5
Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG2512F1K5 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)