CRG1206F750R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 35 734
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Vishay Dale
Bourns Inc.
Similar
YAGEO
In Stock: 159
Similar
YAGEO
750 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
CRG1206F750R
DigiKey Part Number
CRG1206F750R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F750R
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG1206F750R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)