CRG1206F4M7
DigiKey Part Number
CRG1206F4M7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F4M7
Description
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
4.7 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG1206F4M7 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)