CRG1206F470R
DigiKey Part Number
A106077TR-ND - Tape & Reel (TR)
A106077CT-ND - Cut Tape (CT)
A106077DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F470R
Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG1206F470R Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)