CRG1206F2K7
DigiKey Part Number
1712-CRG1206F2K7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRG1206F2K7CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRG1206F2K7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F2K7
Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRG1206F2K7 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)