CRG1206F100K/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 137 531
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 165 138
Datasheet
Panasonic Industry
YAGEO
Vishay Dale
In Stock: 190
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Bourns Inc.
100 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
CRG1206F100K/10
DigiKey Part Number
CRG1206F100K/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F100K/10
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG1206F100K/10 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)