CRG0805F1K6
DigiKey Part Number
A126347TR-ND - Tape & Reel (TR)
A126347CT-ND - Cut Tape (CT)
A126347DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0805F1K6
Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
1.6 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0805F1K6 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)