CRG0603J4K7
DigiKey Part Number
1712-CRG0603J4K7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRG0603J4K7CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRG0603J4K7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603J4K7
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603J4K7 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)