CRG0603J220R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 5 766
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 180 853
Datasheet
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Similar
Bourns Inc.
Similar
220 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRG0603J220R
DigiKey Part Number
CRG0603J220R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603J220R
Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0603J220R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)