CRG0603F820K
DigiKey Part Number
CRG0603F820K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F820K
Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
820 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603F820K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)