CRG0603F470K
DigiKey Part Number
1712-CRG0603F470KTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRG0603F470KCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRG0603F470KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F470K
Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
470 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603F470K Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)