CRG0603F26K1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 75
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 201 455
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Panasonic Industry
26.1 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRG0603F26K1
DigiKey Part Number
CRG0603F26K1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F26K1
Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0603F26K1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)