CRG0201F147R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 15 000
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6 155
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
147 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRG0201F147R
DigiKey Part Number
CRG0201F147R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0201F147R
Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0201F147R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)