CPF1206B20RE1
DigiKey Part Number
1712-CPF1206B20RE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CPF1206B20RE1CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CPF1206B20RE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF1206B20RE1
Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPF1206B20RE1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)