CPF1206B1R07E1
DigiKey Part Number
1712-CPF1206B1R07E1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CPF1206B1R07E1CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CPF1206B1R07E1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF1206B1R07E1
Description
CPF 1206 1R07 0.1% 25PPM 1K RL
Detailed Description
1.07 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)