CPF0805B59KE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 603
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Panasonic Industry
Vishay
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 955
Vishay Dale Thin Film
Susumu
Susumu
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
59 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
CPF0805B59KE
DigiKey Part Number
CPF0805B59KE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0805B59KE
Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPF0805B59KE Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)