CPF0805B2R8E1
DigiKey Part Number
1712-CPF0805B2R8E1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CPF0805B2R8E1CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CPF0805B2R8E1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0805B2R8E1
Description
CPF 0805 2R8 0.1% 25PPM 1K RL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)