CPF0805B2K2E1
DigiKey Part Number
A103187TR-ND - Tape & Reel (TR)
A103187CT-ND - Cut Tape (CT)
A103187DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0805B2K2E1
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0805
Detailed Description
2.2 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
CPF0805B2K2E1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)