CPF0603B10RE1
DigiKey Part Number
A103030TR-ND - Tape & Reel (TR)
A103030CT-ND - Cut Tape (CT)
A103030DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0603B10RE1
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPF0603B10RE1 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)