CPF0402B68K1E1
DigiKey Part Number
A102951TR-ND - Tape & Reel (TR)
A102951CT-ND - Cut Tape (CT)
A102951DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0402B68K1E1
Description
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68.1 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPF0402B68K1E1 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)