CJB650J33RJ
DigiKey Part Number
1712-CJB650J33RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CJB650J33RJ
Description
PWR RESISTOR 650W 5% 33R
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 650W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CJB650J33RJ Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
14.370" L x 2.362" W (365.00mm x 60.00mm)
Resistance
33 Ohms
Height - Seated (Max)
4.587" (116.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
650W